بلاگ

شرکت ebay یکی از قدیمی‌ترین‌های اینترنت رسماً ۲۵ ساله شد

ebay امروز ۲۵ ساله شد و به جمع محصولات اینترنتی مانند «اینترنت اکسپلورر» مایکروسافت و «یاهو» پیوست که امسال یک چهارم قرن را پشت سر گذاشتند.

اگرچه امروزه استفاده از ebay مانند گذشته کاملاً مرسوم نیست اما میراث چشمگیری دارد که باید شناخته شود.

زمانی که ebay در سال ۱۹۹۵ توسط پیر امیدیار آغاز به کار کرد، اینترنت مکان بسیار متفاوتی بود. این شرکت یکی از رهبران نخست اینترنت بود و فراز و نشیب‌های بسیاری از جمله سقوط «حباب دات کام» را پشت سر گذاشته است.

گفتنی است «حباب دات کام» یک حباب اقتصادی بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۴ تا ۱۳۷۹ خورشیدی) بود که طی آن بازارهای بورس جهان شاهد رشد سریع سهام کشورهای صنعتی به دلیل ارزش مالی شرکت‌های بخش اینترنت و شاخه‌های مرتبط بودند.

به آسانی می‌توان گفت که اگر پی‌پال بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ در مالکیت ebay نبود به جایی که امروز هست نمی‌رسید و حتی شاید اگر خرید ۱.۵ میلیون دلاری پی‌پال نبود، ایلان ماسک مالک قبلی پی‌پال نیز در جایگاهی که اکنون هست نمی‌بود.

امروزه ebay با رقابت شدیدی روبه‌رو است. به ویژه از سوی شرکت‌هایی مانند آمازون و وال‌مارت که می‌کوشد روش مشابهی را پیش بگیرد. این شرکت سال گذشته ناچار شد StubHub را که سامانه‌ی فروش آنلایت بلیت برنامه‌های گوناگون است، به قیمت ۴.۰۵ میلیارد دلار به Viagogo بفروشد.

اخیراً این شرکت تلاش‌های گوناگونی برای حفظ جایگاه خود انجام داده است. از جمله کوشیده تا با نظرات جعلی برای کالاها و داروهای ویروس کرونا برخورد کند و در عجیب‌ترین موضوع، شش کارمند ebay به گفت‌وگوی اینترنتی با خبرنامه‌ای که منتقد این شرکت بود، متهم شدند. کاری که این شرکت آن را خلاف منافع خود می‌داند.

اگر ebay تحت فشار منتقدان شکست نخورد، شاید بتواند ۲۵ سال دیگر نیز به فعالیت ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *